KADM – „Rakotwórcza woda” B. Montana

KADM

Przedostaje się do wód powierzchniowych wraz ze ściekami przemysłowymi, najczęściej
z galwanizerni, zakładów chemicznych, metalurgicznych i wzbogacania rudy.
Głównym źródłem w wodzie pitnej jest wymywanie go z rur wodociągowych wykonanych
z PCV, do którego produkcji używa się jako stabilizatora soli metali ciężkich, m.in. kadmu. Jest on również wypłukiwany z rur i innych elementów instalacji wodociągowej, np. z niektórych gatunków mosiądzu, metali lutowniczych, z zanieczyszczonego kadmem cynku (rury ocynkowane). Coraz większe ilości kadmu wypłukują deszcze ze śmietnisk, na których zdeponowane są zużyte baterie i akumulatory. Tak zatrute odcieki przedostają się następnie do źródeł wód pitnych.
Kadm jest metalem bardzo toksycznym (zaliczanym do tzw. metali śmierci) dla organizmu człowieka. Ma on zdolności kumulowania się, a dostarczanie z wodą pitną nawet małych ilości przez dłuższy czas może okazać się bardzo szkodliwe.
Gromadzi się przede wszystkim w wątrobie, nerkach, trzustce, tarczycy, kościach i włosach. Szczególnie dużą kumulację stwierdzono w wątrobie i nerkach, co powoduje poważne uszkodzenia tych narządów. W zawyżonych ilościach uszkadza mięsień sercowy, a także jest czynnikiem rakotwórczym. Poza tym kadm powoduje zmiany w funkcjonowaniu szpiku kostnego, zaburzenia układu nerwowego i nadciśnienie oraz deformację kości i szkieletu. Kumulacja kadmu w kościach, znana pod nazwą choroby Itai-itai (Japonia, WHO – 1972 r.) prowadzi nie tylko do bolesnych złamań kończyn, ale także do zmian degeneracyjnych
w szkielecie, powodując jego deformację i zanik.

Polska należy w Europie do krajów o najwyższej umieralności swoich obywateli – życie Polaków jest średnio 8 lat krótsze niż życie ludzi w Europie Zachodniej. Na krótsze życie Polaków największy wpływ ma epidemia chorób nowotworowych.

Powoduje choroby:

kumulowanie się w kościach,
działanie rakotwórcze, uszkodzenie:
– wątroby,
– nerek,
– mięśnia sercowego,
zaburzenia w funkcjonowaniu szpiku kostnego,
zaburzenia neurologiczne,
nadciśnienie,
choroba Itai-itai:
– deformacja kości i szkieletu,
– bardzo bolesne złamania kończyn.

Urządzenia usuwające kadm z wody:

http://www.wodatozdrowie.pl/dobra-oferta/

Posted in INDEKS TOKSYN w wodzie and tagged , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *